Ayakkabı Kullanım Klavuzu

  • Tarih |

- Ayakkabınız kullanım amacına uygun olarak kullanılmalıdır.

- Ayakkabınız ayağınıza uygun ölçüde olmalıdır. Ayağa küçük ve büyük gelen ayakkabılar erken deformasyon, astar yırtılması gibi sorunlara yol açabilir.

- Ayakkabı giyilirken ve çıkartılırken bağcıkları çözülmelidir, bağcıksız ayakkabılarda ise çekecek kullanılmalıdır. Bağcığın çözülmeden giyip çıkarma yapılması veya bağcıksız ayakkabıların çekeceksiz giyip çıkartılması deride yırtılma yapabilir. Böyle bir durumda deride yırtılma üretim hatası değildir.

- Doğal deriler, yapıları gereği gözeneklere sahiptirler. Bu nedenle ayakkabılarınız üzerinde "su geçirmez” ibaresi yok ise su ile temas ettiklerinde su geçirebilirler.

- Ayakkabılar ayağın maksimum şiş olduğu zaman diliminde sağ ve sol olarak denenmelidir, ayağı sıkan ayakkabı kesinlikle alınmamalıdır. - Özellikle el dikişi olan ayakkabılar dikiş yerlerinden su alabilir. Bu nedenle yağışlı havalarda bu tür ayakkabıların giyilmemesi gerekmektedir.

- Üzerinde "yıkanabilir” ibaresi yok ise ayakkabılarınızı kesinlikle yıkamayınız. Ayakkabılar kesinlikle çamaşır makinesinde veya elde yıkanmamalıdır.

- Ayakkabının emmiş olduğu ter 24 saat içinde buharlaşır. Bu nedenle ayakkabıların 1 gün arayla giyilmesi ayakkabının daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

- Ayağın aşırı terlemesi nedeniyle özellikle suni malzemeler kullanılmayan astarlarda, zaman zaman astar rengi; çorabınıza ya da ayağınıza geçebilir. Astar boyaması üretim hatası değildir.

- Ayağın aşırı terlemesinden dolayı ayakkabı üzerinde oluşabilecek, giderilmesi mümkün olmayan lekeler üretim hatası değildir.

- Ayakkabı rutubetli ortamlarda bekletilmemelidir.

- İç astarında sentetik malzeme kullanılan ayakkabıların koku yapması ve su alması muhtemeldir.

- Tabanları köseleden imal edilmiş ayakkabıların yağmur ve karda giyilmemesi gerekmektedir. Aksi halde tabanlarda delinme yaşanabilir.

- Ayağınızın şekline, yürüyüşünüze ve kullanılmasına bağlı olarak deride kırışıklık oluşabilir. Bunun azaltılabilmesi için, ayakkabınızın içine formuna uygun kalıp koyarak muhafaza edilmesi tavsiye edilmektedir.

- Ayakkabılarınız ile araba kullanmak ökçede ve deride deformasyon yaratabilir.

- Ayakkabılarınızı her ne şartta olursa olsun kesinlikle kalorifer veya soba gibi ısıtıcıların üzerinde ya da yakınında ve güneşte bırakmayınız. Islak ayakkabılar, oda sıcaklığında kurutulmalıdır. Direkt güneş ışığı altında veya herhangi ısı kaynağının altında kurutulduğu takdirde; ayakkabıların yapışma yerlerinde açma, deride çatlama, leke ve şekil bozukluğu olabilir.

- Sentetik maddelerle (tiner, aseton vb.) temizlenmemelidir.

- Ayakkabıların muhtemel kokulara karşı mutlaka havalandırılarak kaldırılması gerekmektedir.

- Nubuk veya süet malzemeden üretilmiş ayakkabılar uygun sertlikte bir fırça veya silgi ile temizlenmeli, kesinlikle yıkanmamalıdır.

- Deri ayakkabılar kendi renginde boya veya natural cila ile cilalanmalıdır.